Disciplíny – GP Brno

Disciplíny

Sprint

Nejprve individuální kvalifikace, kdy se každému závodníkovi měří čas na posledních 200 m před cílem. Vybraný počet závodníků je pak podle kvalifikačních časů nasazen proti sobě do dvojic (nejrychlejší proti nejpomalejšímu atd.). Dále už proti sobě bojují vyřazovacím způsobem. Do dalšího kola postupuje vždy ten z dvojice cyklistů, který svého soupeře porazí ve dvou rozjížďkách.
Video sprintu

Keirin

Zpravidla se jede na vzdálenost kolem 2 km. Zpočátku skupina až 6 závodníků jede za motocyklem (tzv. dernou), který udává pozvolna se zvyšující tempo až do rychlosti kolem 50 km/h. Při nájezdu do předposledního kola motorový vodič odstoupí a závodníci spurtují do cíle.
Video keirinu

Omnium

Omnium je název pro víceboj ve vytrvalostní dráhové cyklistice. Omnium mělo vždy zvláštní prestiž, protože vyžaduje vyrovnanost výkonů v různých oborech. Od roku 2012 je omnium zařazeno na program Olympijských her. V minulosti se jezdilo omnium stíhací a sprinterské, od zařazení na OH se jezdí pouze stíhací. Skládá se z měřitelných disciplín (1km, 4km, letmé kolo) a hromadných (scratch, vylučovací závod, bodovací závod). Bodovací závod je zařazen na závěr programu a na startu bodovacího závodu mají závodníci bodové hendikepy. (20 bodů za vítězství v předchozích disciplínách, 19 za druhé místo atd..). Vítězem se stává závodník s největším počtem bodů po dojetí bodovacího závodu.

Scratch

Scratch je závod jednotlivců na určitou vzdálenost, ve kterém nejsou na rozdíl od bodovacího závodu vypisovány bodovací spurty. Pořadí v závodě scratch se stanoví na základě průjezdu závodníků cílovou páskou přičemž se započítávají zisky okruhů. Zjednodušeně se dá scratch charakterizovat jako silniční závod na dráze.

1 km s pevným startem

Zde je cílem v co nejkratším čase ujet vymezenou vzdálenost. V programu mistrovství světa jezdí muži 1 km a ženy 500 m s pevným startem.
Video pevného kilometru